E-Ticaret SEO Rehberi: E-Ticaret Siteleri için En İyi SEO Teknikleri


+ - 0

E-ticaret web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve satışınızı artırmak istiyorsanız, sayfa içi SEO kritik bir ilk adımdır.

İnternet ortamında, genel SEO önerileri sunan ya da bunun nasıl yapılacağını konu edinen pek çok makale ve eğitici program bulunmakla birlikte, özellikle e-ticaret girişimcilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çok az yayın bulunmaktadır.

Bugün, sizlerle, e-ticarette site içi arama motoru optimizasyonu hakkında temel bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz. Bu, doğru bir başlangıç yapmanız, Google’a tüm doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olmanız ve başarılı bir optimizasyon yapmanız için yeterli olacaktır.

Hazırsanız başlayalım.

E-ticaret SEO nedir? 

E-ticaret SEO nedir?

E-ticaret SEO, çevrimiçi mağazanızı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha görünür hale getirme sürecidir. Doğal olarak, insanlar internette sattığınız ürünler için arama yaptığında, daha fazla trafik elde etmek için mümkün olduğunca üst sıralarda yer almak istersiniz.

Elbette bunu ücret ödeyerek sağlayabilirsiniz, ancak SEO maliyeti çok daha düşüktür. Ayrıca, reklam engelleyiciler ve reklam körlüğü ücretli aramanın etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle optimizasyon, her koşulda arzu edeceğiniz bir durum olacaktır.

E-ticaret SEO genellikle arama ve kullanıcı deneyimi için başlıklarınızı, ürün açıklamalarınızı, meta verilerinizi, dahili bağlantı yapınızı ve gezinme yapınızı optimize etmeyi içerir. Sattığınız her ürün, arama motorlarından trafik çekmek için tasarlanmış özel bir sayfaya sahip olmalıdır.

Ancak yine de sitenizde, aşağıdakiler gibi statik, ürün odaklı olmayan sayfaları bulundurmak istersiniz:

 • Ana Sayfa
 • Hakkında sayfası
 • SSS sayfası
 • Blog makaleleri
 • Yardım merkezi yanıtları
 • İletişim sayfası

İlgili anahtar kelimelerin yanı sıra bu sayfalar için bir anahtar kelime listesi oluşturun. Ubersuggest gibi araçlar, uzun kuyruklu bir anahtar kelime aramayı ve ona uygun düşen anlamsal anahtar kelimeleri bulmayı kolaylaştırır.

E-Ticaret İçin SEO Neden Önemlidir?

Tüketiciler bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında ne yaparlar? Birçoğu Google araması yapar. Bu bağlamda, bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olacak seçenekler, ipuçları, karşılaştırmalar ve diğer bilgilerin arayışında olurlar.

Web siteniz SERP’lerde görünmüyorsa, nitelikli ve ilgili e-ticaret müşterilerine erişiminizi kaybedersiniz. Ürünleriniz internette bir yere sahip olabilir, ancak bulunabilirler mi?

İşte e-ticaret SEO da, tam noktada devreye girer. Size reklamlar için ödeme yapmadan hedef kitlenize ulaşmanın bir yolunu sunar. İnsanları sitenize çektiğinizde ise, onları yüksek kaliteli ürünleriniz, ilgi çekici taklitleri, ve onları satın almaya yöneltecek  mesajlarınız ile memnun edebilirsiniz.

Web sitenizi yalnızca insanlar için optimize ederseniz, şirketinize iyilik etmiş olmazsınız. E-ticaret için SEO, yeni müşteriler edinmenin ilk engelini ortadan kaldırmayı sağlar: insanları sitenize çekmek.

Bir E-Ticaret SEO Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

E-ticaret SEO, büyük bir görev gibi görünebilir. Özellikle de, web siteniz hali hazırda sayısız ürünle dolu ise. Evet, bu zaman gerektiren bir iş olabilir ama sağlam bir strateji ile bu süreci hızlandırabilirsiniz.

 • Belirli sayfalara öncelik verin : Sitenizdeki hangi sayfalar en fazla ziyaretçi çekiyor? Onlarla başlayın. Ek olarak, insanların belirli bir ürüne veya en iyi ürününüze odaklanmasını istiyorsanız, önce o ürün için optimizasyon yapın.
 • Bir iş akışı oluşturun: SEO, birçok özel gereksinimi karşılamanızı gerektirir. Anahtar kelimeleri seçmek, meta verileri eklemek, resimlerinizi doğru bir şekilde adlandırmak, alternatif resim nitelikleri eklemek ve ilgili anahtar kelimeleri dahil etmek bu kategoriye girmektedir.
 • Rekabeti takip edin: E-ticaret SEO stratejiniz rekabette üstün taraf olmak için tasarlanmalıdır. En iyi rakiplerinizin sitelerine bakın ve SEO çabalarını kontrol edin. Kendinizinkini daha iyi hale getirmenin yollarını belirleyin.
 • CRO ile devam edin : Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) , SEO’yu takip etmelidir. Bunu daha sonra ele alacağız.

Etkili bir e-ticaret SEO stratejisine yönelik daha ayrıntılı talimatlar için okumaya devam edin.

E-ticaret SEO Kontrol Listesi: E-Ticaret SEO Stratejiniz için En İyi Uygulamalar

SEO alanında eksiklikleri olan e-ticaret siteleri için en iyi ipuçlarından bazılarına birlikte bakalım. İnsanların ürünlerinizi daha kolay bulmasını istiyorsanız, bir e-ticaret SEO stratejisine ihtiyacınız var ve listenizdeki her bir öğeyi kontrol etmek, stratejinizi daha etkili hale getirecektir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

anahtar kelime kullanımı

Evet, anahtar kelimeler hala önemlidir. Ürün başlıklarınızı ve açıklamalarınızı bu anahtar kelimelerle doldurmak istemezsiniz, ancak bu kelimelerin var olması gereklidir.

Ürün başlığınızda, açıklamanızda, meta açıklamanızda, görsel alternatif özelliklerinizde ve alt başlıklarınızda birincil anahtar kelimenizden bahsedin. Çeşitli yerlere, gizli anlamsal dizin (LSI) anahtar sözcükleri serpiştirin. Bunlar, Google’ın sayfanızı bağlam içinde anlamasına yardımcı olan ilgili anahtar kelimelerdir.

Anahtar Kelime Arama Hacmini, TBM’yi ve Kullanıcı Niyetini Analiz Edin

Bir anahtar kelime kullanmadan önce, üzerinde biraz araştırma yapın. İnsanların onu ne sıklıkla aradığını (anahtar kelime arama hacmi), ücretli reklam alanında ne kadar rekabetçi olduğunu (tıklama başına maliyet veya TBM) ve bu anahtar kelimeyi kullandıklarında insanların ne aradığını bilin.

Bunu biraz irdeleyelim.

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin tüketicilerde ne kadar ilgi uyandırdığını size söyler. Yüksek bir arama hacmi, daha fazla popülerlik anlamına gelir; bu, o anahtar kelime için daha aktif aramalar alacağınız anlamına gelir.

TBM, belirli bir anahtar kelimeye dayalı reklam satın aldıklarında insanların tıklama başına ne kadar ödediğini ifade eder. Yüksek bir TBM, artan rekabeti gösterir. Hedef anahtar kelimeniz son derece rekabetçiyse, uzun kuyruklu bir alternatif bulmayı düşünün.

Son olarak, kullanıcı amacı, insanların Google’ın arama çubuğuna belirli bir anahtar kelimeyi yazdıklarında ne bulmak istediklerini açıklar. Diyelim ki birisi “saç” yazıp Enter’a bastı.

Bu kişi saç kremi mi satın almak istiyor? Ya da bu kişi saç bakımı, saç ektirme ya da saç dökülmesi gibi bir konuda bilgi mi istiyor? Belki de bu kişi farklı saç modelleri denemek isteyen kişiler için öneriler içeren bir kaynak arayışı içinde. Kullanıcı amacını belirleyemiyorsanız, netlik için arama dizesine başka kelimeler ekleyin. 

Rakip Araştırması Yap

E-ticaret siteniz için site içi optimizasyona nereden başlayacağınız konusunda fikriniz yoksa, rakipleriniz en iyi seçeneğinizdir. Özellikle daha büyük rakipleriniz, muhtemelen web sitelerini optimize etmek için gerekli adımları atmışlardır ve onların sırlarının çoğunu kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimeler, odaklanmanız gereken şeydir. Özellikle, ana sayfalarındaki ve en iyi ürün sayfalarındaki anahtar kelimeleri analiz etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Peki, bir web sitesinin belirli bir anahtar kelime için optimizasyon yapıp yapmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için işe rakiplerinizin başlık etiketlerinde kullandığı SEO başlığını ve açıklamasını görmek için Moz tarayıcı uzantısını kullanarak başlayabilirsiniz .

Rakiplerinizin hem doğal hem de ücretli aramada hangi anahtar kelimeleri sıraladığını görmek için SEMrush gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Araştırmanızı anahtar kelimelerle sınırlamayın. Rakiplerinizin açılış sayfalarına da göz atın. Böylece bu sayfaları optimize etmek için belirtilen anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarını görebilirsiniz.

Ana Sayfa SEO’ya Odaklanın

Ana sayfa, genellikle çoğu işletmenin SEO bütçesini ve enerjisini odakladığı yerdir. Kesinlikle web sitenizin optimize edilmesi gereken en iyi sayfalarından biri olsa da, kesinlikle odaklanmanız gereken tek sayfa değildir.

Yine de, ana sayfanızı iyi bir şekilde optimize etmek istersiniz. Eklemek ve optimize etmek istediğiniz temel şeyler aşağıdakileri içerir:

Ana Sayfa Başlık Etiketi

SEO başlık etiketi, site içi arama optimizasyonunun en önemli unsurlarından biridir. Hedeflediğiniz ana anahtar kelime öbeği ile birlikte işletme adınızı içermelidir. Arama yapan kişiler, bunları arama sonuçlarında görecekleri için, bu başlık etiketini 70 karakterden az olacak şekilde ve ziyaretçilerinize hitap edecek şekilde yazmalısınız.

Ana Sayfa Meta Açıklama

Anahtar kelime sıralaması açısından önemli olmasa da, ana sayfanızın meta açıklaması, işletmeniz hakkında 160 karakterlik bir açıklamadır ve aramada başlık etiketinin altında da görünecektir. Bu açıklamayı, insanları web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edecek şekilde yazın.

Ana Sayfa İçeriği

Ana sayfanızdaki içerik, ziyaretçilerin işletmeniz ve sunduğunuz ürünler hakkında net ve özlü bir şekilde daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmalıdır. Ziyaretçileri çok fazla bilgi ile aşırı yüklemekten kaçının. Ana sayfada en iyi birkaç ürününüzü ve benzersiz satış teklifinizi öne çıkarmayı düşünün.

Dağınık ana sayfalar, ziyaretçilerin yanı sıra arama motorlarının da kafasını karıştırabilir. Örneğin, birçok farklı kategoride ürün satıyor olabilirsiniz. Google, ne sattığınızı ve ürünlerinizle kimi hedeflediğinizi belirlemekte zorlanacaktır. Bu nedenle sitenizin sunduğu ürünler konusunda net olun.

Site Mimarinizi Basitleştirin

Mağazanıza ürün ve kategoriler eklerken site mimarisinin arama optimizasyonunda önemli bir rol oynadığını unutmayın. Özellikle, ana sayfanızdan ürün kategorilerine ve bunların içinde listelenen ürünlere kadar farklı bir gezinme hiyerarşisine sahip olmayı arzu edersiniz.

Arama motoru botları, web sitenizdeki sayfalarınızı ve ürünlerinizi, takip edilmesi kolay ve çok derin olmayan net bir dahili bağlantı yapısına dayalı olarak keşfeder.

Arama motorları ve ziyaretçiler için temel kural, insanların her şeye üç tıklamayla ulaşmasını sağlamaktır. Ana sayfadan, web sitenizdeki herhangi bir ürüne ulaşmak için yalnızca en fazla üç tıklama yapılmalıdır.

Dahili Bağlantı

Dahili bağlantılar iki ana amaca hizmet eder:

 • Sayfaların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu göstererek e-ticaret SEO’sunu artırma
 • Ziyaretçileri sitenizi daha fazla keşfetmeye teşvik ederek sitede geçirilen süreyi artırma

İlgili ürünlere veya bilgi açısından zengin blog makalelerine bağlantı vermek, e-ticaret SEO’sunu geliştirmeye ve ziyaretçilerin sitenizi daha detaylı şekilde incelemeleri için onları teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Ürün Sayfalarını Optimize Edin

Ürün sayfaları işletmenizin can damarıdır. Bu nedenle enerjinizin çoğunu onları optimize etmeye harcamak durumundasınız. Birçok e-ticaret mağazası sahibi, her ürün hakkında birkaç satır metin yazmakta ve bir resim veya video eklemektedir.

Google’ın bunları bulabilmesi için ürün sayfalarınız hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Üzerinde özellikle çalışmak isteyeceğiniz şeyler şunlardır:

Ürün adı

Ürününüzün adı önemlidir. Çoğu durumda, ürün sayfanızın SEO başlığında ve URL’sinde de kullanılır. Bu nedenle ürünlerinize ortak bir arama terimi veya anahtar kelime öbeği eklemeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin, tişört satıyorsanız , ürün adına “T-shirt” veya “tee” eklediğinizden emin olun. Bu şekilde, anahtar kelime aynı zamanda SEO başlığında ve URL’sinde de yer alır.

Ek bir kazanım olarak, insanlar ürününüzü Facebook veya Pinterest’te paylaştığında, bu anahtar kelime paylaşılan gönderinin başlığında olacaktır.

rüntü Optimizasyonu

Görseller, ürün sayfanızın önemli bir parçasıdır. Bir an için kendinizi müşterinizin yerine koyun. Ürünü olabildiğince çok açıdan ve net bir şekilde gösteren bir siteden mi, yoksa hiç görseli olmayan ya da küçük ve okunaksız görsel ve metinler içeren bir siteden mi satın alma olasılığınız daha yüksektir?

Görseller sadece müşterileriniz için değil, aynı zamanda arama optimizasyonu için de önemlidir.

Resimlerinizi arama için uygun şekilde optimize etmek için dosya adıyla başlayın. Ürün sayfalarınıza IMG069.jpg adlı görseller eklemeyin. Bunun yerine, Mavi jeans-Martin-Yüksekbel-darpaça.kot.jpg gibi ürün adını ve ana anahtar kelimeyi kullanın.

Ürününüzün farklı açılardan görüntüleri varsa, insanların aramada bu görselleri aradıklarında kullanacakları anahtar kelimeleri ekleyin.

Ayrıca, ürün sayfanıza görsellerinizi eklediğinizde görselin ALT metnine ürün adını ve anahtar kelimeyi ekleyin.

Sonuç? Resimleriniz artık yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Google Görsel Arama’da veya ek medya gösteriminin bir parçası olarak ana arama sonuçları sayfasında görünme şansına sahip.

Video

Müşterilerinizin, yaptıkları satın alımlar konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla ürün sayfanıza video da ekleyebilirsiniz. Video, (bir reklamda olduğu gibi) ürününüzle ilgili temel bilgileri içerebilir, bir ürünün daha iyi bir sonuç alabilmek için nasıl kullanılması gerektiğini anlatabilir ya da ürünü kullanmış kişilerin olumlu geri bildirimlerine yer verebilir.

YouTube gibi site dışı ağlarda video yayınlamak, potansiyel müşterileri ürünlerinize çekmek ve onları ürünleriniz hakkında bilgilendirmek için harika bir yol olabilir.

Örneğin, eğitici Kendin Yap videoları, izleyicilere ürünlerinizi dahil ederek nasıl harika bir şey yaratabileceklerini gösterebilir. Bu proje üzerinde çalışmaya karar verdiklerinde, ilgili ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Müsteri Değerlendirmeleri

Yorumlar ve değerlendirmeler, bir müşterinin ürününüze olan güvenini artırmanın başka bir yoludur. Bu nedenle, iyi bir ürününüz varsa, müşterilerinize bunu yapma fırsatı vermelisiniz.

Kötü yorumlar da her zaman kötü bir şey değildir. Bir düşünün – harika incelemeleri olan daha yüksek fiyatlı bir ürününüz ve şöyle böyle incelemeleri olan daha düşük fiyatlı bir ürününüz varsa, insanların daha yüksek fiyatlı ürünü seçme olasılığı daha yüksek olacak ve bu da işletmeniz için daha fazla satış sağlayacaktır.

SSS İçeriği

İnsanlar ürünleriniz hakkında soru soruyor mu? Tabii ki evet. Ürün sayfalarınızda ürüne özel SSS içeriğine sahip olmak, dönüşümlerin ana nedenidir.

Müşterilerin yanıtlamadığınız soruları varsa, bu yanıtları bulmak için başka bir yere giderler ve alımlarını muhtemelen bu sorulara cevap veren yerden yaparlar.

Web sitenizde genel bir SSS sayfasının olması da iyi bir fikirdir. Web sitenizin güvenliği, gönderim ve iade politikalarıyla ilgili temel soruları yanıtlamak, alıcı güvenini artırarak daha fazla satış yapılmasını sağlayabilir.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Kullanın

İnsanlar bugünlerde mobil cihazlar kullanarak önemli miktarda alışveriş yapıyor. E-ticaret web siteniz için mobil uyumlu bir tasarım kullanmak, yalnızca daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda arama sonuçlarını da iyileştirir. Google’ın mobil öncelikli dizini , bir sıralama sinyali olarak mobil uyumluluğu kullanır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Sayfa yükleme hızı, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir sıralama işaretidir. Sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse, Google sizi o kadar iyi sıralar.

Sayfa yükleme hızını nasıl düşürürsünüz? Sayfanızdan mümkün olduğunca fazla gereksiz öğeyi çıkarmaya odaklanın. Örneğin, önemli bir kısmı beyaz bir gövde sütunu üzerine yerleştirilmiş büyük bir arka plan görüntüsü gerekli olmayabilir. Benzer şekilde, e-ticaret işletmenizin kârlılığına katkıda bulunmayan tüm eklentileri veya eklentileri kaldırın.

Görüntü Boyutu ve Ölçüleri

Resimleriniz ne kadar büyükse, tarayıcının onları yüklemesi de o kadar uzun sürer. Bir görüntünün boyutunu 1.000×1.000 pikselden 500×500 piksele düşürürseniz, “ağırlığını” yarı yarıya azaltmış olursunuz. Adobe Photoshop gibi bir programla resimlerinizi daha düşük kaliteli JPG (JPEG) olarak da kaydedebilirsiniz.

E-ticaret SEO için Geri Bağlantılar Oluşturun

Geri bağlantılar, Google’ın sayfalarınızın SERP’lerde nereye ait olduğunu belirlemek için kullandığı bir başka sıralama ölçütüdür. Yüksek kaliteli sitelerden ne kadar çok geri bağlantı alırsanız, siteniz o kadar güvenilir olur.

E-ticaret siteleri için geri bağlantılar oluşturmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Kendi alanınızla ilgili bloglarda misafir katılımcı olarak gönderiler yapmak, bağlantılar oluşturmanın kolay ve kabul edilir bir yoludur. İlgilendiğiniz blogların sahiplerine e-posta gönderin ve onlara potansiyel konuk gönderileri için üç veya daha fazla fikir sunun.

En İyi E-ticaret SEO Araçları

E-ticaret SEO stratejinizin işe yaramasını istiyorsanız doğru araçlara ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdaki verilen web siteleri, arama motorlarında daha fazla görünürlük sağlamanız için sayfa içi ve sayfa dışı SEO’nuzu nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda size yararlı olacak web sitelerinden bazılarıdır.

Ubersuggest

Yukarıda kısaca Ubersuggest’ten bahsetmiştim. Bu, e-ticaret siteniz için hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri belirlemek ve sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olacak ilgili anahtar kelimeleri bulmak için oldukça faydalı bir araçtır.

Ürününüzle ilgili bir anahtar kelime yazmanız yeterlidir. Araç, ilgili anahtar kelimeler, TBM, arama hacmi ve daha fazlası hakkında bilgi için web’deki çeşitli kaynakları tarar.

Ahrefs

E-ticaret SEO stratejinizi optimize etmek ve takip etmek için Ahrefs’i kullanın. Ahrefs, sitenize ve rakiplerinizin sitelerine geri bağlantılar bulmak için harika bir araçtır. Birisi rakibinizle bağlantı kurduysa, o kişiye bir e-posta göndermek suretiyle bir ilişki tesis ederek kendi sitenize de bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Önce, kendi sitesine bağlantı vermeyi teklif edin. Ardından da onun takipçilerinin ilgilenebileceği, öne çıkan, kaliteli sosyal medya paylaşımlarınızdan birini önerin.

ScreamingFrog

ScreamingFrog, sitenizdeki bozuk bağlantılar, eksik meta açıklamalar ve tekrarlı içerik gibi sorunları bulmak için harikadır. Bu sorunları tespit ettiğinizde, yeniden yönlendirmeler oluşturun veya eksik içeriği ekleyin ki arama motorlarında mağduriyet yaşamayasınız. ScreamingFrog uygulamasının ücretsiz sürümü çok sayıda kullanışlı araç sunmaktadır, ancak şayet 500’den fazla URL uzantınız varsa premium sürüme geçmek iyi bir tercih olabilir.

MOZ

MOZ, anahtar kelimeleri takip etmek ve bulmak, bağlantı kurma fırsatları yakalamak ve rakiplerin sayfa ölçümlerini analiz etmek istediğinizde kullanabileceğiniz ideal bir araçtır. Ücretsiz ve ücretli sürümleri vardır. E-ticaret SEO çalışmanızı başarıyla yürütmek için ne kadar güce ihtiyacınız olduğuna bakıp hangi sürümün sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Neden SEO ile CRO’yu Birleştirmelisiniz?

Yukarıda kısaca CRO’ya değindim, ancak dönüşüm oranlarının SEO ile ne ilgisi var? Cevap, bir tüketicinin e-ticaret ürünlerinizi satın almak için geçmesi gereken iki aşamanın söz konusu olmasıdır.

İnsanlar sitenizi bulamazlarsa (SEO), onlar için sunduklarınızı alıma dönüştüremezler. Benzer şekilde, bu yönde dönüşümler için optimizasyon yapmadıysanız, hiçbir ziyaretçi size satış getirmeyecektir.

SEO ile CRO’yu birleştirmek, dönüşümleri artırmanıza ve satış oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü bir stratejiler seti sunar. E-ticaret giderek daha rekabetçi bir ortam haline gelmektedir. Bu nedenle, pazarlama hunisi aracılığıyla sitenize daha fazla insanı çekmenin yollarını bulmaya ihtiyacınız vardır.

İşe, Isı haritası, kaydırma haritası ve konfeti raporlarıyla sitenizi dikkatlice analiz ederek başlayın. Her bir sayfayı gerekli dönüşümler için optimize edebilmek amacıyla, insanların sitenizle nasıl etkileşime girdiğini görüntüleyin. SEO için de optimize ettiğiniz sürece, tutarlı bir ziyaretçi trafiği oluşturabilir ve daha yüksek bir yüzde ile  gerekli dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz.

Çözüm

Birçok e-ticaret işletmesi sahibi, doğrudan, ziyaretçi geri dönüşlerini artırmaya odaklanmak istemektedir. Bu doğru bir yaklaşımdır ancak bu düşünce yapısı ile yalnızca bir adım önde olabilirsiniz.

Tekliflerinizi satın alıma dönüştürmeden önce insanları sitenize çekmelisiniz. E-ticaret SEO ile başlamak da işte tam bu noktada sizi başarıya hazırlar.

E-ticaret SEO için kontrol listemize bir göz atalım:

 • Doğru anahtar kelimeleri seçin
 • Rakip araştırması yapmak
 • Ana sayfa SEO’suna odaklanın
 • Site mimarinizi basitleştirin
 • Ürün sayfalarını optimize edin
 • Mobil uyumlu tasarım kullanın
 • Sayfa yüklenme hızını düşürün
 • Geri bağlantılar oluşturun

Bu adımları izlerseniz, e-ticaret siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak ve CRO çabalarınız için daha fazla potansiyel oluşturacaktır.

Yorum Yap