Dijital Pazarlama Nedir?


+ - 0

Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, internette gerçekleşen tüm pazarlama çabalarını ifade eder. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Buna metin veya multimedya mesajları yoluyla iletişim de dahildir.

Dijital pazarlama yöntemleri

Dijital pazarlama yöntemleri

Dijital medyayı kullanarak etkileşim kurmanın yolları olduğu kadar dijital pazarlamada da birçok uzmanlık vardır. İşte birkaç önemli örnek.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, teknik olarak kendi içinde bir pazarlama biçiminden ziyade bir pazarlama aracıdır. The Balance bunu “web sayfalarını arama motorları için çekici hale getirme sanatı ve bilimi” olarak tanımlıyor.

SEO’nun “sanat ve bilim” kısmı en önemli şeydir. SEO bir bilimdir çünkü mümkün olan en yüksek sıralamayı elde etmek için katkıda bulunan farklı faktörleri araştırmanızı ve tartmanızı gerektirir. Bugün, bir web sayfasını optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar şunlardır:

  • İçerik kalitesi
  • Kullanıcı etkileşimi düzeyi
  • Mobil uyumluluk
  • Gelen bağlantıların sayısı ve kalitesi

Bu faktörlerin stratejik kullanımı SEO’yu bir bilim yapar, ancak içerdiği öngörülemezlik onu bir sanat yapar.

SEO’da, yüksek sıralama için ölçülebilir bir değerlendirme listesi veya tutarlı bir kural yoktur. Google algoritmasını neredeyse sürekli olarak değiştirdiği için kesin tahminler yapmak mümkün değil. Yapabileceğiniz şey, sayfanızın performansını yakından izlemek ve buna göre ayarlamalar yapmak.

İçerik pazarlama

SEO, ilgili ve değerli içeriğin hedef kitleye dağıtımına dayalı bir strateji olan içerik pazarlamasında önemli bir faktördür.

Herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi, içerik pazarlamasının amacı, nihayetinde müşteriye dönüşen potansiyel müşterileri çekmektir. Ancak bunu geleneksel reklamcılıktan farklı şekilde yapar. Bir ürün veya hizmetten potansiyel değeri olan beklentileri cezbetmek yerine, yazılı materyal şeklinde ücretsiz olarak değer sunar.

İçerik pazarlaması önemlidir ve bunu kanıtlayacak çok sayıda istatistik vardır:

Tüketicilerin %84’ü şirketlerin eğlenceli ve faydalı içerik deneyimleri üretmesini bekliyor

En az 5.000 çalışanı olan şirketlerin %62’si günlük içerik üretiyor

Pazarlamacıların %92’si, şirketlerinin içeriğe önemli bir varlık olarak değer verdiğine inanıyor

İçerik pazarlaması ne kadar etkili olursa olsun, yanıltıcı olabilir. İçerik pazarlama yazarlarının, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmeleri ve aynı zamanda materyali okuyacak, paylaşacak ve markayla daha fazla etkileşime girecek kişilerle etkileşime geçebilmeleri gerekir. İçerik alakalı olduğunda, boru hattı boyunca güçlü ilişkiler kurabilir.

Sosyal medya pazarlamacılığı


Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, insanları çevrimiçi tartışmaya dahil ederek trafik ve marka bilinirliği sağlamak anlamına gelir. Sosyal medya pazarlaması için en popüler platformlar Facebook, Twitter ve Instagram’dır ve LinkedIn ve YouTube çok geride değildir.

Sosyal medya pazarlaması aktif izleyici katılımını içerdiğinden, dikkat çekmenin popüler bir yolu haline geldi. %96 ile B2C pazarlamacıları için en popüler içerik ortamıdır ve B2B alanında da zemin kazanmaktadır. İçerik Pazarlama Enstitüsü’ne göre, B2B içerik pazarlamacılarının %61’i bu yıl sosyal medya kullanımlarını artırdı.

Sosyal medya pazarlaması, hedef kitlenize ne kadar iyi ulaştığınızı anlamanıza yardımcı olmak için son derece yararlı olan yerleşik katılım metrikleri sunar. Hangi tür etkileşimlerin sizin için en çok anlam ifade ettiğine, bunun web sitenize yapılan paylaşım, yorum veya toplam tıklama sayısı anlamına gelip gelmediğine siz karar verirsiniz.

Doğrudan satın alma, sosyal medya pazarlama stratejinizin bir hedefi bile olmayabilir. Birçok marka, kitleleri hemen para harcamaya teşvik etmek yerine, onlarla diyalog başlatmak için sosyal medya pazarlamasını kullanır. Bu, özellikle daha yaşlı kitleleri hedefleyen veya anlık satın alımlar için uygun olmayan ürün ve hizmetler sunan markalarda yaygındır. Her şey şirketinizin hedeflerine bağlıdır.

Dijital pazarlamanın faydaları

Dijital pazarlama, büyük ölçüde bu kadar geniş bir kitleye ulaştığı için öne çıktı, ancak bir dizi başka avantaj da sunuyor. Bunlar faydalarından birkaçı.

Geniş bir coğrafi erişim

Çevrimiçi olarak bir reklam yayınladığınızda, insanlar nerede olurlarsa olsunlar bunu görebilirler (reklamınızı coğrafi olarak sınırlandırmadıysanız). Bu, işletmenizin pazar erişimini büyütmeyi kolaylaştırır.

Maliyet verimliliği

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre yalnızca daha geniş bir kitleye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda daha düşük bir maliyet de taşır. Gazete reklamları, televizyon reklamları ve diğer geleneksel pazarlama fırsatları için genel giderler yüksek olabilir. Ayrıca, hedef kitlenizin bu mesajları ilk etapta görüp göremeyecekleri konusunda size daha az kontrol sağlar.

Dijital pazarlama ile, aktif olduğu sürece bloğunuza ziyaretçi çeken sadece 1 içerik parçası oluşturabilirsiniz. Hedeflenen müşteri listelerine bir programa göre mesajlar ileten bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz ve gerekirse bu programı veya içeriği değiştirmek kolaydır.

Hepsini topladığınızda, dijital pazarlama size reklam harcamanız için çok daha fazla esneklik ve müşteri teması sağlar.

Ölçülebilir sonuçlar

Pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek için, kaç müşteri çektiğini ve sonuçta ne kadar gelir sağladığını öğrenmelisiniz. Ancak bunu dijital olmayan bir pazarlama stratejisiyle nasıl yaparsınız?

Her müşteriye “Bizi nasıl buldunuz?” diye sormak gibi geleneksel bir seçenek her zaman vardır.

Ne yazık ki, bu her sektörde işe yaramıyor. Birçok şirket, müşterileriyle bire bir görüşme yapamaz ve anketler her zaman tam sonuç alamaz.

Dijital pazarlama ile sonuçların izlenmesi basittir. Dijital pazarlama yazılımı ve platformları, e-posta açma oranları, ana sayfanıza yapılan ziyaretler veya doğrudan satın almalar olsun, elde ettiğiniz istenen dönüşümlerin sayısını otomatik olarak izler.

Daha kolay kişiselleştirme

Dijital pazarlama, müşteri verilerini çevrimdışı pazarlamanın yapamayacağı şekilde toplamanıza olanak tanır . Dijital olarak toplanan veriler çok daha kesin ve spesifik olma eğilimindedir.

Finansal hizmetler sunduğunuzu ve ürünlerinize bakan kişilere özel teklifler göndermek istediğinizi hayal edin. Teklifi kişinin ilgi alanına göre hedeflerseniz daha iyi sonuçlar alacağınızı bildiğiniz için 2 kampanya hazırlamaya karar veriyorsunuz. Biri hayat sigortası ürünlerinize bakan genç aileler için, diğeri ise emeklilik planlarınızı düşünen bin yıllık girişimciler içindir.

Otomatik izleme olmadan tüm bu verileri nasıl topluyorsunuz? Kaç telefon kaydını gözden geçirmen gerekir? Kaç müşteri profili? Ve gönderdiğiniz broşürü kimin okuyup okumadığını nereden biliyorsunuz?

Dijital pazarlama ile tüm bu bilgiler zaten parmaklarınızın ucunda.

Müşterilerle daha fazla bağlantı

Dijital pazarlama, müşterilerinizle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmanıza olanak tanır. Daha da önemlisi, sizinle iletişim kurmalarını sağlar.

Sosyal medya stratejinizi düşünün. Hedef kitlenizin en son yayınınızı görmesi harikadır, ancak onun hakkında yorum yapmaları veya paylaşmaları daha da iyidir. Ürününüzü veya hizmetinizi çevreleyen daha fazla vızıltı ve biri konuşmaya her katıldığında artan görünürlük anlamına gelir.

Etkileşim, müşterilerinize de yarar sağlar. Markanızın hikayesinin aktif katılımcıları haline geldikçe katılım seviyeleri artar. Bu sahiplenme duygusu, güçlü bir marka sadakati duygusu yaratabilir.

Dijital pazarlama büyüme yaratır

Dijital pazarlama, hemen hemen her işletmenin genel pazarlama stratejisinin ana odak noktalarından biri olmalıdır. Daha önce müşterilerinizle bu kadar tutarlı bir iletişim halinde kalmanın bir yolu olmamıştı ve başka hiçbir şey dijital verilerin sağlayabileceği kişiselleştirme düzeyini sunmuyor. Dijital pazarlamanın olanaklarını ne kadar çok benimserseniz, şirketinizin büyüme potansiyelini o kadar çok fark edebilirsiniz.

Yazı Kaynakları

Yorum Yap